Certyfikat kwalifikowany wydawany jest na osobę fizyczną, a certyfikowany podpis elektroniczny jest traktowany jak podpis własnoręczny tej osoby co oznacza, że podpisem kwalifikowanym posługiwać się może tylko i wyłącznie osoba na którą był on wydany. Posługiwanie się cudzym podpisem (kartą i PINem) przez inną osobę, nawet za jej zgodą, jest formą fałszerstwa i traktowane jest jak przestępstwo.
Certyfikat kwalifikowany UNIWERSALNY zawiera tylko imię, nazwisko, NIP, PESEL i kod kraju i jest certyfikatem który może być stosowany we wszystkich kontaktach z ZUS, administracją rządową, publiczną i innymi instytucjami oraz w kontaktach biznesowych.
Osoba używająca podpisu elektronicznego z certyfikatem UNIWERSALNYM może działać w imieniu własnym oraz w imieniu reprezentowanego podmiotu np. pracownicy biur rachunkowych, księgowe wysyłające deklaracje ZUS, właściciele i dyrektorzy firm.
Certyfikat UNIWERSALNY może być wykorzystywany także w celach prywatnych, np. przy rozliczaniu indywidualnych podatków w Urzędzie Skarbowym, korespondencji z Urzędem Miejskim, zawieraniu umowy z telewizja kablową.
Przy certyfikacie UNIWERSALNYM do weryfikacji tożsamości wystarczy dowód osobisty lub paszport osoby (Subskrybenta).
Certyfikat kwalifikowany FIRMOWY (z dodatkowymi danymi) oprócz danych osobowych zawiera także dodatkowe informacje: dane reprezentowanego podmiotu, stanowisko osoby.
Wniosek o taki certyfikat jest uzasadniony, gdy zakres uprawnień osoby fizycznej pełniącej funkcje publiczne lub zawodowe jest określony prawem np. prezydent miasta, burmistrz, notariusz, adwokat. Składanie podpisu elektronicznego z certyfikatem FIRMOWYM porównać można do podpisu z pieczatką imienną i firmową.
Podpis FIRMOWY wymagany jest w przetargach internetowych: licytacji elektronicznej, aukcji elektronicznej i dynamicznym systemie zakupów oraz w niektórych przypadkach przy zwieraniu umów cywilno-prawnych.
Przy certyfikacie FIRMOWYM do weryfikacji tożsamości oprócz dowodu osobistego lub paszportu osoby niezbędne jest wypełnienie pełnomocnictwa dla tej osoby od osób uprawnionych do reprezentacji Firmy oraz oryginałów i kopii dokumentów rejestrowych (NIP, REGON, KRS itp).
Koszt zestawu z certyfikatem kwalifikowanym jest taki sam zarówno dla certyfikatu UNIWERSALNEGO jak i FIRMOWEGO.
Zapraszamy do zapoznania się z procedurą kompleksowego zamówienia bezpiecznego podpisu elektronicznego w naszej firmie.
Oferujemy Państwu kompleksową obsługę,
wyręczamy Was wykonując wszelkie czynności:
-
umożliwiamy wygodny zakup podpisu elektronicznego w urządzeniu lub aplikacji SimplySign,
-
doradzamy jaki wybrać certyfikat: uniwersalny czy firmowy,
-
przygotowujemy wszelkie niezbędne aktywanje, dokumenty, umowy,
-
weryfikujemy tożsamość bez konieczności czekania w kolejkach,
-
wnioskujemy w wydanie certyfikatu w trybie turboekspress "30 minut",
- realzujemy wnioski w trybe "bezpapierowym" PaperLess,
- wgrywamy wydany certyfikat,
-
uruchamiamy pełną funkcjonalność podpisu elektronicznego.
<- powrót